Galezul Gareth Bale a marcat primul său gol de la revenirea la Tottenham Hotspur, oferind victoria echipei londoneze cu scorul de 2-1 în partida disputată pe teren propriu împotriva formaţiei Brighton, duminică seara, în cadrul etapei a 7-a a campionatului de fotbal al Angliei. Gazdele au deschis scorul prin Harry Kane, care a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 13, căpitanul naţionalei Angliei ajungând astfel la 149 de goluri marcate în Premier League. Brighton a egalat însă după pauză, prin Tariq Lamptey (56), în urma unei faze controversate, arbitrul validând golul doar după ce a revăzut faza respectivă pe un monitor aflat la marginea terenului. Gareth Bale, care a început meciul pe banca de rezerve, a reuşit să înscrie golul victoriei la trei minute de la intrarea sa pe teren (73), în urma unei pase primite de la fundaşul spaniol Sergio Reguilon, cu care a fost coleg la Real Madrid, ambii semnând în vară cu Tottenham. Graţie acestui succes, echipa pregătită de antrenorul portughez Jose Mourinho a urcat pe locul secund în clasament, apropiindu-se la două puncte de liderul FC Liverpool. Rezultate: Vineri Wolverhampton – Crystal Palace 2-0 Au marcat: Ait-Nouri (18), Podence (27). Sâmbătă Sheffield United – Manchester City 0-1 A marcat: Kyle Walker (28). Burnley – Chelsea Londra 0-3 Au marcat: Ziyech (26), Zouma (63), Werner (70). Liverpool – West Ham United 2-1 Au marcat: Salah (42 – penalty), Jota (85), respectiv Fornals (10). Duminică Aston Villa – Southampton 3-4 Au marcat: Mings (62), Watkins (90+3 – penalty), Grealish (90+7), respectiv Vestergaard (20), Ward-Prowse (33, 45), Ings (58). Newcastle United – Everton 2-1 Au marcat: Callum Wilson (56 – penalty, 84), respectiv Calvert-Lewin (90+1). Manchester United – Arsenal Londra 0-1 A marcat: Aubameyang (69 – penalty). Tottenham Hotspur – Brighton 2-1 Au marcat: Kane (13 – penalty), Bale (73), respectiv Lamptey (56) Luni sunt programate meciurile Fulham – West Bromwich Albion şi Leeds Unied – Leicester City. Clasament: 1. Liverpool 16 puncte 2. Tottenham 14 puncte 3. Everton 13 puncte 4. Southampton 13 puncte 5. Wolvehampton 13 puncte 6. Chelsea Londra 12 puncte … AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)