Antrenorul-jucător al echipei de fotbal FC Argeş, Andrei Prepeliţă, a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că formaţia din Trivale trebuie să câştige cu Chindia Târgovişte şi să părăsească ultimul loc al clasamentului Ligii I. ''Desigur, nu va fi uşor, îi cunoaştem, au o echipă foarte bună, au învins echipe bune ale campionatului. Noi avem încredere, ne revin câţiva jucători după suspendări şi accidentări. Sperăm să aliniem un 'unsprezece' competitiv şi să încheiem acest tur de campionat, care nu a fost aşa cum ne-am dorit. Cred că trebuie să jucăm la victorie, acesta trebuie să fie obiectivul, să părăsim ultimul loc, care nu face cinste acestui club de tradiţie'', a spus Prepeliţă. Fostul internaţional consideră că echipa arată o creştere de formă, care s-ar putea concretizat într-o victorie cu Chindia: ''Un meci cu o echipă care joacă, are jucători cu calităţi tehnice bune de la mijloc în sus. Sperăm să spargem şi noi gheaţa, ne gândim la lucrul ăsta de mult timp, am vorbit. De când sunt în această postură, primul meci l-am pierdut la Clinceni (0-1, gol primit în min. 88, n. red.), cred eu, cu ghinion. Acum am scos un punct după o a doua repriză foarte bună (2-2 cu FC Hermannstadt, după 0-2 la pauză, n. red.), care cred că trebuie să le dea jucătorilor moralul şi încrederea în ei. La meciul cu Târgovişte aşteptăm să vină şi victoria''. ''Chindia e o echipă bună, care joacă fotbal, cu un antrenor pe care îl cunoaştem (Emil Săndoi, n. red.), a fost şi aici, dar pe noi trebuie să ne preocupe echipa noastră şi jocul nostru. Dacă jucăm de la început cum am făcut-o în a doua repriză cu FC Hermannstadt cred că lucrurile vor fi în favoarea noastră'', a concluzionat Prepeliţă. Meciul dintre Chindia Târgovişte şi FC Argeş, din etapa a 15-a a Ligii I, are loc sâmbătă, de la ora 15:00, pe Stadionul ''Marin Anastasovici'' din Giurgiu. FC Argeş ocupă ultimul loc în clasament (16), cu 10 puncte, la un punct de Poli Iaşi (15) şi la trei de Gaz Metan Mediaş (14) şi Astra Giurgiu (13). AGERPRES (V, AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Andreea Lăzăroiu)