Echipa de fotbal Paris Saint-Germain a urcat provizoriu pe primul loc în Ligue 1, după ce s-a impus cu 4-0 la Nimes, iar Rennes a fost ţinută în şah pe terenul lui Dijon, 1-1, vineri, în etapa a 7-a. Cel mai bun om al parizienilor a fost Kylian Mbappe, autor al unei duble, în minutele 32 şi 83. Alessandro Florenzi (78) şi Pablo Sarabia (88) au înscris celelalte goluri ale formaţiei antrenate de Thomas Tuchel. Gazdele au jucat aproape tot meciul în inferioritate numerică, după eliminarea lui Loick Landre din minutul 12. Rennes a pierdut fotoliul de lider după ce nu a putut trece de lanterna roşie Dijon, deşi a deschis scorul prin Martin Terrier în minutul 24. Mama Balde a egalat în minutul 54. Românul Alex Dobre a fost introdus la Dijon fost min. 90+3. Celelalte meciuri ale etapei au loc sâmbătă şi duminică. PSG, cu 15 puncte din 7 jocuri, este urmată de Rennes, 15 p (7 j), Lille, 14 p (6 j), Lens 13 p (6 j) etc. AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ada Vîlceanu)