Înotătorul român Robert Glinţă a stabilit, luni, un nou record naţional în proba de 200 m spate, la Budapesta, în cadrul International Swimming League (ISL), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon modern. Glinţă a fost cronometrat cu timpul de 1 min 51 sec 87/100 în bazin scurt (de 25 de metri), îmbunătăţind vechea performanţă, 1 min 51 sec 92/100, care îi aparţinea din 2016, de la Campionatele Mondiale desfăşurate la Windsor (Canada). Robert Glinţă, sportiv calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a stabilit al treilea său record naţional la Budapesta în decurs de o săptămână, după cele de la 50 m spate şi 100 m spate. Glinţă s-a clasat pe locul 5 la 200 m spate, primele două poziţii fiind ocupate de ruşii Evgheni Rîlov (1:48.62) şi Kliment Kolesnikov (1:49.26), în timp ce japonezul, Ryosuke Irie a fost al treilea (1:49.40). Românul s-a clasat pe 5 şi la 50 m spate (23 sec 48/100), câştigători fiind japonezul Takeshi Kawamoto (23 sec 10/100) şi americano-irlandezul Shane Ryan (23 sec 10/100), în timp ce Ryosuke Irie s-a clasat pe locul al treilea (23 sec 30/100). Glinţă a ocupat locul 6 cu ştafeta de 4×100 m mixt a echipei Iron, înotând în primul schimb (50 sec 72/100). AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu) Sursa foto: FRNPM / Facebook.com