Sportiva română Andreea Chiţu a obţinut medalia de bronz în limitele cat. 52 kg, vineri, la Grand Slam-ul de judo de la Budapesta, după ce a învins-o în meciul pentru locul al treilea pe germanca Amber Ryheul. Chiţu, fostă vicecampioană mondială, a trecut în primul tur de Sabiana Anestor (Haiti), în optimi a depăşit-o pe brazilianca Larissa Pimenta, în sferturi a câştigat duelul cu campioana mondială Daria Bilodid (Ucraina), dar a pierdut semifinala cu elveţianca Fabienne Kocher. Victoria a revenit franţuzoaicei Amandine Buchard, iar Bilodid a ocupat şi ea un loc trei. Concursul de la Budapesta punctează pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Chiţu fiind acum pe locul 24 în clasamentul mondial al categoriei. Sportivul român de origine rusă Petr Zhukov l-a învins pe kirghizul Artur Te, în primul tur la cat. 66 kg, dar a pierdut în optimi în faţa uzbecului Sardor Nurilaev. România va mai avea patru reprezentanţi la Budapesta, Ştefania Adelina Dobre (cat. 63 kg), Serafima Moscalu (70 kg), Alexandru Raicu (71 kg) şi Marcel Cercea (81 kg). La competiţie s-au înscris 409 judoka din 61 de ţări, 257 la masculin şi 152 la feminin. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)