Sportivii români au obţinut trei medalii la lupte libere, miercuri, la Varşovia, în prima zi a Openului Poloniei, primul turneu internaţional la care iau parte după o lungă perioadă de pauză provocată de pandemia de coronavirus. Răzvan Kovacs s-a impus la cat. 57 kg, urmat de Petru Crăciun (Rep. Moldova) şi de Ali Karaboga (Turcia), potrivit site-ului concursului. La cat. 74 kg, Maxim Vasiloglo a ocupat locul al doilea, după ce a fost învins în finală de turcul Fazil Eryilmaz. Pe locul al treilea s-au clasat francezul Charles Afa şi polonezul Andrzej Sokalski. În limitele cat. 61 kg, Ivan Guidea a încheiat pe locul al treilea, la fel ca grecul Georgios Pilidis, primele două poziţii fiind ocupate de turcii Ahmet Duman şi Recep Topal. La competiţie au mai participat doi luptători români, care s-au clasat în afara podiumului, Nikolay Okhlopkov a terminat pe 7 la cat. 65 kg, iar Ştefan Coman a fost al optulea, ultimul, la cat.70 kg. România ocupă primul loc în clasamentul pe naţiuni la lupte libere după prima zi de competiţie. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat) Sursa foto: Federatia Romana de Lupte (FRL) / Facebook