Dinamo Bucureşti s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, sâmbătă seara, după ce a învins-o pe FC Viitorul Constanţa cu scorul de 3-0 (2-0), pe teren propriu, într-o partidă din şaisprezecimile de finală. Dinamo s-a impus prin trei goluri superbe, marcate cu şuturi din afara careului de Diego Fabbrini (11, 89), Deian Sorescu (14). Echipa pregătită de Cosmin Contra, care înaintea meciului a anunţat că acesta va fi probabil ultima sa partidă ca antrenor la Dinamo, a dominat clar prima repriză, având şi alte ocazii. FC Viitorul a echilibrat disputa după pauză şi a fost oprită eronat dintr-o poziţie de atac trei la unu cu portarul în min. 57. Dinamo, în ciuda problemelor financiare şi de management cu care se confruntă, este la a doua victorie consecutivă cu 3-0, după ce a învins-o pe FC Voluntari în campionat. S-au mai calificat în optimi patru echipe de Liga I, Chindia Târgovişte, Universitatea Craiova, FC Botoşani şi FCSB, după ce Gloria Buzău a anunţat ca nu va putea juca meciul de luni din cauza COVID-19, precum şi şase echipe de ligă secundă, Turris Turnu Măgurele, ASU Poli Timişoara, Dunărea Călăraşi, Farul Constanţa, ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Petrolul Ploieşti. FC Dinamo Bucureşti – FC Viitorul Constanţa 3-0 (2-0), Stadion Dinamo – Bucureşti Au marcat: Diego Fabbrini (11, 89), Deian Sorescu (14). Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Bogdan Gheorghe (Bucureşti); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş) Observatori: Zoltan Tamaş (Odorheiu Secuiesc) – CCA, Mihai Andrieş (Bucureşti) – FRF AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru) Sursa foto: (c) Viitorul FC/facebook